Anasayfa / Blog / Endüstri Ürünleri / NORRES PRE-PUR® HAMMADDE

NORRES PRE-PUR® HAMMADDE

NORRES PRE-PUR® HAMMADDE

Tüm poliüretanlar aynı değildir!

Bütün hammaddeler ve bitmiş ürünlerde olduğu gibi kalite konusunda burada da büyük bir fark vardır.

NORRES birçok hortumunda ester poliüretan veya eter poliüretan içeren Pre-PUR® adında özel bir karışım kullanmaktadır. Çoğu plastik, kauçuk formülasyonları ve basit poliüretanlar ile kıyaslandığında sert ve yumuşak Pre-PUR® segmentleriden oluşan blok kopolimerlerin daha üstün özellikleri vardır. Pre-PUR®’un sert segmentleri son derece yüksek mekanik stabilite sağlarken, yumuşak segmentleri ise materyale yüksek esneklik ve dinamik yükleme kapasitesi kazandırır.

Pre-PUR hammaddeden yapılan hortumlarımız aşağıdaki gibi farklı tür ve çeşitlilikte ticari olarak sunulmaktadır:

 •  NORRES Pre-PUR® özel yüksek kalitede premium ester ve eter poliüretanlardan oluşmaktadır.
  Sadece bir seviye daha düşük kalitede bir poliüretan seçmek aşınma dayanımında %30’dan fazla düşüşe sebep olabilmektedir.
  Yüksek saflıkta hammadde kullanımı ve dar tolerans aralığı, yüksek kalite seviyesini sağlamaktadır.
  → mükemmel mekanik stabilite
  → düşük aşınma
  → mükemmel kimyasal ve hidrolitik dayanım
 • NORRES Pre-PUR® son derece uzun moleküler zincirlere sahiptir.
  Kimyasal hidrolitik ve ısıl bozulma sırasında molekül zincirleri genel olarak zincir kesilmesi sonucu olarak kısaltılmıştır. Sonuç olarak uzun molekül zincirleri genellikle uzun hizmet ömrü sağlar. Molekül zincirlerinin uzunluğu da hortum yumuşama noktasının belirleyici faktörüdür. Aynı zamanda Pre-PUR®’dan üretilen ürünler ısıya maruz kaldığında ortalamanın üzerinde kalıcı mukavemet gösterirken, düşük sıcaklılarda çok daha iyi esneklik sunar.
  → artırılmış kimyasal ve hidrolitik stabilite
  → yüksek yumuşama noktaları
  → yüksek sıcaklıklarda daha büyük kalıcı dayanıklılık
  → daha yüksek sıkıştırma gücü
  → hammadde stabilitesi sayesinde daha yüksek güvenlik
  → daha iyi sıcak hava yaşlanma özellikleri
  → daha iyi düşük sıcaklık esnekliği
  → soğukken daha düşük “bükme kuvveti”
  → düşük sıcaklıklarda daha düşük bükülme kaynaklı kırılma riski
 •  NORRES Pre-PUR®, hammadde tedarikçilerimiz ile işbirliği içinde geliştirilen hortum teknolojisi için özel stabilizatörler içerir. Bu katkı maddeleri olmadan hortumlar kimyasal, hidrolitik ve termal etkilere karşı savunmasızdır ve önemli ölçüde daha hızlı yıpranırlar.
  → artırılmış kimyasal ve hidrolitik stabilite
  → geliştirilmiş oksidasyon direnci
  → daha iyi sıcak hava yaşlanma özellikleri
  → ayrışmaya karşı geliştirilmiş direnç

Birçok hortumumuzda kullanılan Pre-PUR® eter poliüretan, ester poliüretan’a (ve diğer eter poliüretanlara) kıyasla aşağıda bahsettiğimiz çok sayıdaki avantaja sahiptir:

 •  Mikroplara karşı dirençli (Toprak veya benzeri maddeler ile uzun süreli temas ya da ağır kirlenme mikropların yayılması için çok hayatidir. Eter poliüretanların kimyasal yapısı, hammaddelere mikrobik ataklara karşı kalıcı direnç verir. Biz eter poliüretanın, sağlık için stabilize edilmiş tamamen zararsız katkılar olmayan ester poliüretanlardan açık bir şekilde daha iyi bir çözüm olduğuna inanıyoruz. Sıradan ester poliüretanlarda katkı maddesinin sızma riski bulunmaktadır. Bu da istenen koruma seviyesinin altına düşmesine sebep olurken katkı maddesi hortumun yüzeyine ulaşarak kullanıcı ile veya içeriye ulaşarak taşınan materyal ile temas edebilir.)
 •  Hidrolize karşı dirençli (Bu konu yüksek sıcaklıktaki ıslak uygulamalar ve tropik iklimdeki kullanımlar için önemlidir.)
 •  Kimyasal stabilitesi ester poliüretenlardan çok üstündür.
 •  Düşük sıcaklılardaki esnekliği ester poliüretanlara kıyasla çok iyidir.

Özet olarak:

→ uzun hizmet ömrü
→ yüksek güvenlik
→ önemli katma değerler ve daha üstün faydalar

Stabilite konusunda bir örnek:

Özel stabilizatör ile yüksek kaliteli Pre-PUR® hammadde diğer birçok ürün elde edilebilenden çok daha iyi stabilite ve önemli ölçüde daha uzun hizmet ömrü göstermektedir. Polyester poliüretanın kimyasal bozunma mekanizması genellikle polyester zincirlerinin hidrolize olması şeklinde gerçekleştiği için en uygun ölçü 80°C’deki suda hidroliz testidir. Görsel 1’de gösterildiği üzere ester Pre-PUR® hammaddemiz diğer tipik ticari ester TPU ile kıyaslanmaktadır.

 

Aşınma dayanımına bir örnek:

Standart testlerde Pre-PUR® poliüretanlarımızın aşınma dayanımı, bir çok kauçuk hammaddeden iki buçuk ile 5 kat daha fazla, bir çok yumuşak PVC’den ise üç ile dört kat daha fazladır (20°C’de ölçülmüştür). Saha uygulamalarında aradaki fark genellikle daha yüksek çıkar, çünkü Pre-PUR® poliüretanların üstün sönümleme ve darbe dayanıklılığı standart test metodları ile görülemez.

 

Yorumunuzu Paylaşın